Kázání 5. května 2019

Text: Ko 1,9-14 Kazatel: František Plecháček

Milé sestry, milí bratři, text listu Koloským obsahuje tolik vznešených a krásných slov a obratů, že z nich člověku, který je povětšinou konfrontován s jinou, pragmatickou a poněkud málo poetickou mluvou dneška, téměř běhá mráz po zádech. „Božská sláva“, „dědictví svatých ve světle“, „vysvobození z moci tmy,“ „království milovaného Syna“... Smíme něco tak poetického, vznešeného a nadějného vztáhnout i na sebe? Ale ano. Smíme se k těm apoštolským slovům hlásit a dokonce si přivlastnit jejich povzbuzení a zaslíbení.

Pravidelný sborový program a výjimky

Bohoslužby se konají každou neděli, začínáme vždy v 9:30. V zimním období se bohoslužby konají v Husově síni vedle kostela. O VÝJIMKÁCH A DALŠÍM SBOROVÉM PROGRAMU čtěte prosím dál.

Noc kostelů 2019

V pátek 24. května se opět připojíme k celostátní akci Noc kostelů - všichni jste srdečně zváni!

Kázání 22. dubna 2019

Text: Mt 28,1-15 Kazatel: František Plecháček

Milé sestry, milí bratři, snad mi přisvědčíte, že strach i veliká radost prostě patří k životu. Obavy a divné chvění v žaludku, a potom úleva, že už je snad to nejhorší za námi, sevření se uvolní a my můžeme vydechnout. Ženy běžící od prázdného hrobu cítily obojí najednou; tak jako když se v člověku mísí šok z nečekaného, bázeň z toho, co přesahuje lidské chápání, co hlava prostě nebere, s radostí nad tím, jak se události náhle obrátily k lepšímu, i když už se zdálo všechno ztracené. Prostě smíšené pocity. Ale radost převažuje – ženy se vzpamatovávají z toho ohromného překvapení.

Koncert sboru J. B. Foerster z Přelouče

V neděli 14. dubna se v našem kostele konal koncert pěveckého sboru J. B. Foerster z Přelouče.

Kázání 7. dubna 2019

Text: Mt 16,1-12 Kazatel: František Plecháček

Milé sestry, milí bratři, tahle situace se v Matoušově evangeliu opakuje již podruhé. Farizeové už žádali po Ježíšovi znamení, a ten je již jednou odkázal na proroka Jonáše a jeho třídenní pobyt v břiše mořské obludy. Snad proto je tentokrát Ježíš ještě stručnější a po závěrečném slovu je tam nechá stát a jde pryč. Přitom k němu farizeové a saduceové přistoupili zřejmě s jistou úctou a očekáváním, podobně jako ten zástup potřebných lidí před nimi. Ale je tu zásadní rozdíl: zatímco nemocní a postižení nepředkládali Ježíšovi nic jiného než svou nouzi a bolest, farizeové a saduceové přišli, aby nazaretského Mistra zkoušeli, aby si ho pořádně proklepli a prověřili.

Rozpis služeb kostelnictví

Kázání 24. března 2019

Text: Mt 15,29-31 Kazatel: František Plecháček

Milé sestry, milí bratři, souhrnných zpráv o uzdravování jako je tato, nalezneme v evangeliích víc. Matouš několikrát, poprvé už ve čtvrté kapitole svého spisu referuje o tom, co se dělo kolem Ježíše prakticky od počátku jeho veřejného vystoupení. Kamkoli se hnul, hrnuly se za ním davy lidí, nejenom příznivců a nezávazných zájemců – to by se snad ještě dalo zvládnout – ale také nešťastníků obtížených starostmi a neduhy, nejrůznějším trápením. A být dlouhodobě v intenzivním kontaktu s velkou lidskou bolestí a utrpením, to vyžaduje spoustu sil a trpělivosti, není to zadarmo – o tom by mohli vyprávět mnozí lékaři a sestry, pečovatelky a sanitáři a vůbec zaměstnanci nemocnic, LDN, hospiců a podobných zařízení.

Kázání 3. března 2019

Text: Mt 15,1-20 Kazatel: František Plecháček

Milé sestry, milí bratři, nepřijde vám zvláštní, že se v téhle polemice Ježíš hned z kraje tak rozhorlil a okamžitě přešel do protiútoku? Vždyť ti farizeové a zákoníci z Jeruzaléma snad nepřišli ve zlém, nevytáhli na Ježíše nějaké vážné obvinění; jen se ptali, proč Ježíšovi učedníci porušují tradici starších a neomývají si před jídlem ruce. Co je špatného na mytí rukou? Nesnažíme se snad své děti od malíčka vést k tomu, aby si pořádně umyly ruce, když si předtím venku hrály s kdečím? Co vlastně řekli farizeové tak zlého, že se dočkali obvinění z pokrytectví?

Maminky v akci

Srdečně zveme maminky s dětmi do nové dětské herničky na faře při pravidelných čtvrtečních setkáních, která se konají jednou za dva týdny.

Vánoční hra 2018

Bohoslužby čtvrté adventní neděle zpestřila vánoční hra Uprchlíci napsaná br. farářem Františkem Plecháčkem, kterou nastudoval s mladšími i staršími dětmi.

Sborový pobyt v Bělči 2018

Poslední zářijový víkend opět patřil sborovému pobytu rodin v Bělči nad Orlicí. Letos program sjednotilo téma životních příběhů pozdějšího krále Davida, a tak nebyla nouze o napínavé vyprávění.

GDPR - informace o zpracování osobních údajů

Informace o tom, jak FS ČCE zpracovává osobní údaje, najdete v přiloženém dokumentu ve formátu PDF.

Kostel dostal nové krovy a střechu

V netradičně slunečných jarních měsících roku 2018 dostal náš chrám Páně nové krovy a střešní krytinu.

Naplnili jsme Krabice od bot

Před Vánocemi se několik členů (rodin) ze sboru zapojilo do projektu Krabice od bot, který organizuje Diakonie ČCE.

Přihlásit se k odběru bukovka.evangnet.cz RSS